犬猫動物に関する記事を毎日更新(このサイトは犬猫譲渡等の動物団体とは関係はございません)

犬猫動物御殿

カリカリマシーンECO

〇DailyMotion動画「dog」

【犬猫動物動画まとめ】Sebze Meyve Atıklarının Gübreye Dönüşme Yolculuğu

投稿日:

こいぬすてっぷ

Beykoz'da haftanın 7 günü kurulan pazarlardan çıkan sebze ve meyve atıkları ambalaj atıklarına karışmadan kaynağında ayrı toplanıyor. İlçedeki market ve restoranlara bilgi verilip atıklar konteynerlerde biriktiriliyor, ardından kompostlaştırılarak doğaya kazandırılıyor. Proje kapsamında elde edilen kompostlar solucanlara veriliyor, ardından elde edilen gübreler ilçedeki çiçeklerin, ağaçların, bitkilerin diplerine dökülerek organik gübre işlevini görüyor.

İhlas Haber Ajansı YouTube Kanalına Abone Olmak İçin:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde başlatılan Çevre Bakanlığı tarafından yürütülen 'Sıfır Atık Projesi'nde Beykoz Belediyesi öncü olmaya devam ediyor.
Çevre Bakanlığı koordinasyonu ile yürütülen Sıfır Atık Projesi, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi başta olmak üzere Ankara’daki birçok kamu kurumunda etkin şekilde uygulanıyor. Seferberliğe dönüşen projede yeni hedef Türkiye'ye örnek olacak bir sıfır atık ilçesi oluşturmak.

Pazar atıkları gübreye dönüşüyor
Sıfır Atık Projesi’ne ilk başlayan kamu kurumlarının başında gelen ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığından ‘Çevre Beratı’ ödülü alan Beykoz Belediyesi, Türkiye’de öncülük ettiği “Sıfır Atık Projesi”ni pazar yerlerinde uyguluyor. Pazarlardan toplanan sebze ve meyve atıkları kompost halinde toprakla buluşuyor. Haftanın 7 günü kurulan pazarlardan çıkan sebze ve meyve atıkları ambalaj atıklarına karışmadan kaynağında ayrı toplanıyor. Organik atık yönetimi kapsamında, ilçedeki market ve restoranlara bilgi verilip atıklar konteynerlerde ayrı birikiyor. Böylece çöpler kompostlaştırılarak doğaya kazandırılıyor.

Gıda atıkları geri dönüşüm ile üretime kazandırılıyor
Beykoz Belediye yemekhanesindeki yaklaşık 60 ton gıda atıklarını içeren ıslak yapıdaki biyobozunur atıklar da kompost makinesiyle dönüştürülerek geri kazanılıyor. Eylül 2016’dan beri devam eden projeyle 15 ton kompost, Paşamandıra Meyve Bahçesi’nde toprağa uygulandı. Böylece meyve bahçesinde kimyasal gübre konmadan lezzetli doğal meyve ve sebzeler yetiştirildi.

Tüketen değil, Üreten Belediye
Sıfır atık projesinin Milli bir servet olduğunu ifade eden Çevre Mühendisi Sevnur Güner,” Biyobozunur atıklardan elde edilen kompostun bir kısmı solucanlara verilerek solucan gübresine dönüştürülmektedir. Solucanlar ekolojik sistemin devamında çok önemli bir role sahip olup toprağın içerisindeki organik maddeleri yiyerek gübreye dönüştürüyorlar. Oluşan gübreler Park Bahçe Müdürlüğümüz tarafından ilçemizin dört bir yanını süsleyen çiçeklerin, ağaçların, bitkilerin diplerine dökülerek organik gübre işlevini sağlamaktadır. Bu çalışmayla bir zincir oluşturularak tüketen değil üreten bir belediye anlayışı sağlanmaktadır.” diye konuştu.
Beykoz Belediye Başkanlığı olarak uygulanan “Sıfır Atık Projesi”ni yerinde görmek ve bilgi almak isteyen vatandaşlar Beykoz Belediyesini ziyaret ederek bilgi alabilirler.

#haber #sondakika #gündem

================================

İhlas Haber Ajansı Resmi Web Sitesi

İhlas Haber Ajansı Sosyal Medya Adresleriİhlas Haber Ajansı hakkında

İhlas Haber Ajansı’na ulaşmak için

カリカリマシーンECO モグニャンキャットフード

犬猫コミュニティーチャット

LOADING...

【アクセスランキング】

-〇DailyMotion動画「dog」

Copyright© 犬猫動物御殿 , 2019 All Rights Reserved Powered by AFFINGER5.