犬猫動物に関する記事を毎日更新(このサイトは犬猫譲渡等の動物団体とは関係はございません)

犬猫動物御殿

〇DailyMotion動画「dog」

【犬猫動物動画まとめ】Türkiye’de ilk defa doktorlara çığ eğitimi verildi

投稿日:

Eğitimden görüntüler
-Uygulamalı eğitimden görüntüler
-Çelikmen ile röportaj
-Altıntop ile röportaj
-Cıngı ile röportaj
-diğer detaylar

( KAYSERİ ) KAYSERİ

- Türkiye Acil Tıp Derneği (TATD) tarafından çeşitli illerden gelen doktorlara, Türkiye’de ilk kez Erciyes’te çığ, karda barınak yapmak ve hipotermi konularında eğitici eğitimi verildi.
Van’da yaşanan çığ felaketinin ardından Türkiye Acil Tıp Derneği tarafından Erciyes’te eğitici eğitimi düzenlendi.
Çeşitli illerden gelen doktorlara Erciyes’te çığ, karda barınak yapmak ve hipotermi konularında eğitim verildi.
İl Sağlık Müdürlüğü’nün desteklediği programda, eğitim alan doktorlar, meslektaşlarına da eğitim verebilecek. TATD Doğa Tıbbı Çalışma Grubu Eğitici Eğitimi programına Kayseri İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Ali Ramazan Benli, Erciyes A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Cahid Cıngı, TATD Başkanı Prof. Dr. Süleyman Türedi, TATD Doğa Tıbbı Çalışma Grubu Başkanı Dr. Öğr. Gör Feridun Çelikmen, Kayseri Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. İsmail Altıntop’un, TATD Yönetim kurulu üyesi Prof. Dr. Bülent Erbil ve eğitmenler katıldı.
TATD Doğa Tıbbı Çalışma Grubu Başkanı Dr. Öğr. Gör Feridun Çelikmen, “Bildiğiniz gibi ülkemizde son birkaç ay içerisinde hayatını kaybeden günü birlik yürüyüşçülerden tutunda en son çığ felaketinde yaşamını yitiren 41 kişinin ardından kışla ilgili bir takım sıkıntıları gündeme getirdi. Bunların başında çığ, dağda kaybolunduğunda barınak yapmak, hiportemi gibi konularda Acil Tıp Derneği Kayseri’de bir eğitim kampı düzenledik. Türkiye Acil Tıp Derneği ilk kez böyle bir şey yapıyor. Burada doğada kaybolduğunuzda bir başınıza yetebilmek, hayatta kalma şansınızı artırmak ve barınak yapmaktan tutunda, hipotermi dediğimiz ölümcül ölümcül olabilen vücut ısısının nasıl engellenebileceği konusunda bilgilendirme yapacağız. Yine çığda arama kurtarma faaliyetleri ve nasıl risk analizi yapabileceği konusunda farkındalık oluşturmak istiyoruz. Hekimler genelde bu tür olayların son aşamasında bugüne kadar hastanelere getirilen çığ altında kalan kazazedelerin tedavisinde devreye giriyorlardı. Biz olayı bir cephe daha öne açarak saha da yapılacakları burada gösteriyoruz” ifadelerini kullandı. Kayseri Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Doktor İsmail Altıntop da, “Kayseri’miz kadim bir şehir. Bu kadim şehrin Kayseri Devlet Hastanesi olarak bizde doğa tıbbı anlamında Erciyes’te ya da tüm Türkiye’de olabilecek doğal afetlere karşı Acil Tıp Derneği ile irtibata geçtik. Türkiye’nin dört bir yanından gelen hocalarımıza eğitici eğitimi vereceğiz. Bu eğiticilerde Türkiye’de birçok kişiyi eğitecekler ve özellikle çığda farkındalık, kar altında yaşam ve doğada yaşamla ilgili her türlü bilgiye sahip olacaklar. İlk teorik eğitimlerimizi merkezde verdik ve şuanda pratik eğitimlerimize başladık” diye konuştu.
Erciyes AŞ Yönetim ukrulu Başkanı Murat Cahid Cıngı da, “Erciyes yine güzel ve hayırlı bir işe vesile oluyor. Türkiye’de kış turizminde sektörünün ileri bir dağı olarak Erciyes’te bizim olmazsa olmaz birinci prensibimiz güvenliktir. Türkiye’de kayak elbisesiz ve kasksız kayak yapılmayan ve dünya çağında da bu yönden şöhrete sahip tek dağ Erciyes’tir. Dolayısıyla güvenlikle alakalı birçok tedbiri almakla yetinmiyoruz, aynı zaman gelece yönelik olarak bütün dağlarımıza emsal teşkil etmesi açısından arama kurtarma, ilk yardım ve acil tıp gibi konularda da bir liderli üstlenmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

http://beyazgazete.com/video/webtv/guncel-1/turkiye-de-ilk-defa-doktorlara-cig-egitimi-verildi-808750.html

犬猫コミュニティーチャット

LOADING...

【アクセスランキング】

-〇DailyMotion動画「dog」

Copyright© 犬猫動物御殿 , 2020 All Rights Reserved Powered by AFFINGER5.