犬猫動物に関する記事を毎日更新(このサイトは犬猫譲渡等の動物団体とは関係はございません)

犬猫動物御殿

〇DailyMotion動画「dog」

【犬猫動物動画まとめ】Selçuklulardan günümüze uzanan 'Tarihi Çeşnigir Köprüsü ve Kanyonu' yıllara meydan okuyor

投稿日:

Çeşnigir Köprüsü ve Kanyonu drone görüntüsü
-Merve Doğan, röportaj
-Aysima Pehlivanlı, röportaj
-İl Salgın Denetim ekiplerinden detaylar
-Jandarma anonsu
-Seyir terasından detaylar
-Tekneden detaylar
-Detay aktüel görüntüler

( KIRIKKALE -ÖZEL)-Tarihi Çeşnigir Köprüsü'nde salgın ekipleri uyarılarda bulundu KIRIKKALE

- Selçuklulardan günümüze kadar uzanan Tarihi Çeşnigir Köprüsü ve Kanyonu, drone ile havadan görüntülendi. Selçuklu dönemi eseri 13. yüzyılda yapılan Çeşnigir Köprüsü, tanıklık ettiği birçok doğal afete rağmen adeta yıllara meydan okuyor. Kırıkkale Valiliği tarafından turizme kazandırılan tarihi alanda ziyaretçilerin birçoğu seyir teraslarında ve köprüde hatıra fotoğrafı çekerken bazıları da tekne turu yaparak günün keyfini çıkartıyor. Tarih ve doğa güzelliklerinin bir arada olduğu köprü drone ile havadan görüntülendi. İl Salgın Denetim Merkezinde görevli ekipler, korona virüs salgınıyla mücadele kapsamında tarihi alanda maske, mesafe ve hijyen denetimi yapıyor. Jandarma ekipleri de hoparlörlerden sık sık uyarılarda bulunuyor. Ailesiyle birlikte tarihi alanı gezmeye gelen Merve Doğan, “Çok güzel burası Kırıkkale’ye böyle bir şey lazımdı, valimize çok teşekkür ediyoruz. Çocuklar olsun biz büyükler olsun hepimiz için eğlenme açısından çok güzel ortamlar var. Çok iyi bir mekan çok memnunuz” dedi.
Aysima Pehlivanlı da, “Çocuklarla hafta içi ve sonu vakit geçirmek için çok uygun gerek sosyal alan olsun, tarihi alan olsun, kullandığımız bisikletler, tekne gezisi olsun beğendik. Çok memnunuz teşekkür ediyoruz yapımında emeği geçenlere” ifadesini kullandı. Çeşnigir köprüsünün özellikleri Köprü, Kızılırmak Nehri üzerinde Kırıkkale’nin Keskin ilçesine bağlı Köprüköy'de yer alıyor. Kesme taştan yapılan ve Selçuklu mimarisinin tipik özelliklerini taşıyan Çeşnigir Köprüsü, 6 metre genişliğinde ve 110 metre uzunluğundan oluşuyor. Nehre sağlam oturabilmesi için 18.60 metre orta açıklığa sahip olan köprü, 3'ü yukarıda, 9 tanesi aşağıda olmak üzere 12 göze sahip. Yavuz Sultan Selim 1516 tarihinde Mısır seferine çıkmaya karar verdiğinde, ordunun geçiş yolunda olan köprü Mimar Sinan tarafından tamamen yenilenmiş ve sağlamlaştırıldığı biliniyor.

http://beyazgazete.com/video/webtv/guncel-1/selcuklulardan-gunumuze-uzanan-tarihi-cesnigir-koprusu-ve-kanyonu-yillara-meydan-okuyor-874335.html

犬猫コミュニティーチャット

LOADING...

【アクセスランキング】

-〇DailyMotion動画「dog」

Copyright© 犬猫動物御殿 , 2020 All Rights Reserved Powered by AFFINGER5.