犬猫動物に関する記事を毎日更新(このサイトは犬猫譲渡等の動物団体とは関係はございません)

犬猫動物御殿

〇DailyMotion動画「dog」

【犬猫動物動画まとめ】Kömürün bulunuşunun 191. yıl dönümü kutlandı - ZONGULDAK

投稿日:

- Törenden detay görüntüler - Çelenk konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması - GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu'nu konuşması Zonguldak 'ta kömürün bulunuşunun 191. yıl dönümü kutlandı - Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu: - "TTK'nin kuruluş kapasitesi yılda 5 milyon ton satılabilir taş kömürü üretmek. En kısa zamanda bu hedefe ulaşmanın planlamasını yapmak, işçi açıklarımızı gidermek zorundayız"ZONGULDAK (AA) - Zonguldak 'ın Ereğli ilçesinde, kömürün bulunuşunun 191. yılı kapsamında, "8 Kasım Uzun Mehmet'i Anma ve Kömür Günü" kutlandı.Uzun Mehmet Anıtı önünde düzenlenen törende, anıta çelenk konuldu, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, yaptığı konuşmada, 1829 yılında Uzun Mehmet'in kömürü bulmasıyla dikkatleri üzerine çeken Zonguldak 'ta 1848'de resmi üretimin başladığını, demir çelik fabrikaları ve enerji santrallerinin kurulmasıyla da kentin "emeğin başkenti" ismini aldığını söyledi.

Türkiye Taşkömürü Kurumunun (TTK) kuruluş kapasitesinin yılda 5 milyon ton satılabilir taş kömürü üretmek olduğunu vurgulayan Mutlu, "En kısa zamanda bu hedefe ulaşmanın planlamasını yapmak, işçi açıklarımızı gidermek zorundayız. Bugün yaşadığımız ekonomik krizi en kısa zamanda aşmanın yolunun, üretmekten ve kendi doğal kaynaklarımızı değerlendirmekten geçtiğini artık herkes görüyor. Cumhuriyetimizin ilk yıllarında ülkemizin sanayisinin ve ekonomisinin gelişimi için uygulanan yerli ve milli üretim politikalarının sıkça konuşulduğu günümüzde, Zonguldak 'a ve TTK'ye de yatırımların yapılması ve işçi açıklarının bir an önce giderilmesi gerekiyor." diye konuştu.
Mutlu, TBMM'ye sunulan, çalışanları ilgilendiren maddelerin de olduğu torba yasaya değinerek, Türk - İş öncülüğünde bu düzenlemeye karşı mücadelelerinin devam ettiğini kaydetti.
Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu ve Belediye Başkanı Halil Posbıyık'ın konuşmalarının ardından, okullar arası şiir, kompozisyon ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.
- Uzun Mehmet'in kömürü buluşunun öyküsüKömürün bulunuşuyla ilgili öykü, 1820 - 1829 yıllarında geçiyor. Hikaye şöyle anlatılıyor:"Uzun Mehmet, Ereğli'ye bağlı Kestaneci köyündendir. 1820'li yıllarda Ereğli'nin belli başlı ailelerinden Karamahmutzadeler sülalesinden olduğu bilinir. Askerliğini bahriye eri olarak yapan Uzun Mehmet'e, terhis olurken subayları tarafından kömür numunesi gösterilmiş ve memleketine dönünce siyah taşlardan araması istenmiştir.Uzun Mehmet, bir gün Neyren köyü civarındaki değirmene gider. Hasat sonu olduğu için değirmen tamamen doludur. Dere kenarında dolaştığı sırada siyah taşlar bulur. Bir anda askerde kendisine gösterilen siyah taş (yanan taş) aklına gelir. Bunlardan biraz toplayarak değirmende yanan ocağa atar. Taşların yandığını görünce çok sevinir. Ertesi gün aynı yere gizlice giderek daha geniş arama yapar. Bazı yerleri kazan Uzun Mehmet, çuvala koyduğu kömür numunelerini İstanbul'a götürür.Padişah 2. Mahmut, kömürün bulunuşuna sevinerek, Uzun Mehmet'i 50 altınla ödüllendirir. Böylece kömürün bulunuşu, 8 Kasım 1829 olarak tarihe geçer.Dönemin Ereğli Ayanı Hacı İsmail Ağa, Uzun Mehmet'in kömürü bulmasını hazmedemez. İstanbul'a fen heyetine gitmek için yola çıkan Uzun Mehmet'i, Leblebici Hanı'nda öldürtür."

http://beyazgazete.com/video/webtv/guncel-1/komurun-bulunusunun-191-yil-donumu-kutlandi-zonguldak-885099.html

犬猫コミュニティーチャット

LOADING...

【アクセスランキング】

-〇DailyMotion動画「dog」

Copyright© 犬猫動物御殿 , 2020 All Rights Reserved Powered by AFFINGER5.