犬猫動物に関する記事を毎日更新(このサイトは犬猫譲渡等の動物団体とは関係はございません)

犬猫動物御殿

〇DailyMotion動画「dog」

【犬猫動物動画まとめ】HATAY - Volkanik Haydarlar Gölü göçmen kuşlara ev sahipliği yapıyor

投稿日:

- Haydarlar Gölünün havadan görüntülenmesi (drone kamera) - Kuş türlerinin görüntüsü - Hatay Tabiatı Koruma Derneği Başkanı Abdullah Öğünç röportaj - Haydarlar gölünün drone ile görüntüsü Hatay 'daki volkanik Haydarlar Gölü göçmen kuşlara ev sahipliği yapıyor - Kışın yüzeyinin tamamen papatyalarla kaplanması nedeniyle turistleri cezbeden Haydarlar Gölü, çok sayıda türden göçmen kuşun uğrak yeri oldu - Hatay Tabiatı Koruma Derneği Başkanı Abdullah Öğünç: - "Hassa'daki volkanik gölümüzde yaptığımız çalışmalarda 20 tür kuş gözlemledik"HATAY (AA) - BURHAN ATEŞ - Hatay 'ın Hassa ilçesindeki volkanik Haydarlar Gölü, başta sakar meke, ak balıkçıl ve batağan olmak üzere çok sayıda göçmen kuşa ev sahipliği yapıyor.Amanos Dağları'nın eteklerinde kayaların arasındaki Haydarlar Gölü'nde 20 çeşitli türden kuş gözlemlenerek kayıt altına alındı.Hassa ilçesine 4 kilometre uzaklıkta bulunan volkanik göl, yüzeyinin bahar aylarında su papatyaları ile kaplanması, çevresindeki bitki örtüsünün de sazlık ve ağaçlardan oluşması nedeniyle göçmen kuşlar için cazip bir yaşam alanı oluşturuyor.Gelecek aylarda göldeki göçmen kuş türü sayısının artması beklenirken Hassa Belediyesi volkanik gölün kurumaması için zaman zaman su takviyesi yapıyor. Hatay Tabiatı Koruma Derneği, Haydarlar Gölü'nde hem çevre projeleri yürütüyor hem de devamlı olarak kuş türlerini gözleyerek kayıt altına alıyor. Hatay Tabiatı Koruma Derneği Başkanı Abdullah Öğünç, AA muhabirine, Amik Ovası'nın tarihi, kültürel ve doğal birçok zenginliği içinde barındırdığını söyledi.

Haydarlar Gölü'nün Hatay için önemli bir yere sahip olduğunu anlatan Öğünç, bölgenin canlanmasıyla gölün çok sayıda yeni kuş türüne yaşam alanı olmaya başladığını belirtti.
Hatay 'ın içinde barındırdığı doğası, barajları ve gölleriyle adeta kuş cennetine sahip bir konumda olduğunu anlatan Öğünç, şöyle konuştu:"Hassa'daki volkanik gölümüzde yaptığımız çalışmalarda 20 tür kuş gözlemledik. Türlerin yaza doğru artmasını bekliyoruz. Su canlılığının artmasıyla göle yeni tür göçmen kuşlar da gelmeye başladı.
Göldeki göçmen kuş türü çeşidi her geçen gün artıyor. Yaptığımız çalışmalar kapsamında sakar meke, büyük ve küçük ak balıkçıl, gri balıkçıl ve batağan gibi göçmen kuşları burada tespit ettik.''Öğünç, AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman'ın girişimleriyle çevre düzenlemesinin yapılmasıyla mevsimsel gölün yeni doğal bir çehre kazandığını söyledi.

Öğünç, Hassa Belediyesinin de buranın kurumaması için yaz aylarında su takviyesi yaptığını sözlerine ekledi.

http://beyazgazete.com/video/webtv/yasam-11/hatay-volkanik-haydarlar-golu-gocmen-kuslara-ev-sahipligi-yapiyor-924982.html

犬猫コミュニティーチャット

LOADING...

【アクセスランキング】

-〇DailyMotion動画「dog」

Copyright© 犬猫動物御殿 , 2021 All Rights Reserved Powered by AFFINGER5.